Güncel

Kilit Kavşaktaki Sorun Nisan Ayında Son Buluyor

Karaismailoğlu Kırıkkale ziyaretlerinde yaptığı konuşmada, 2003-2022 yılları arasında karayolları için 995 milyar 900 milyon lira tutarında yatırım yaptıklarını söyledi.
Kırıkkale-Ankara karayolu üzerinde kurulan köprülü kavşağın 2023 Nisan ayı içerisinde tamamlanacağı müjdesini veren Bakan Karaismailoğlu şöyle konuştu:

“Az önce, ülkemizin demiryolu yatırımlarının önemli bir parçası olan Ankara-Sivas Hızlı Tren hattı kapsamında inşa ettiğimiz T16 Tüneli Şantiyemizdeki çalışmaları inceledik.
Şimdi de sizlerle birlikte Kırıkkale’de devam eden önemli karayolu projelerinden biri olan Yahşihan Köprülü Kavşağı’ndaki çalışmalarımızı yerinde inceliyoruz.
Sayın Cumhurbaşkanı’mızın
, “Yol Medeniyettir” diyerek bizlere açtığı yolda, vatanımıza ve milletimize kar kış demeden hizmet etmeye devam ediyoruz.
Ülkemizi yarınlara taşıyacak büyük projeleri hayata geçirerek yurdumuzun geleceğine ışık tutuyoruz.
Bakanlığımız bünyesindeki en önemli hizmet kollarından birisi olan karayolu taşımacılığı, ülkeler için en vazgeçilmez ulaşım modlarından biridir. Hem uluslararası hem de yurt içi yük ve yolcu taşımacılık faaliyetlerinde kilit bir rol oynamakta ve adeta lojistik sistemin kılcal damarı olarak hayati bir fonksiyon üstlenmektedir.
Karayolları, çağın ihtiyaçlarına uygun inşa edilmiş projeler sayesinde ülkelerin çehresini aydınlattığı gibi uluslararası pazarlarda rekabet avantajının elde edilmesinde de büyük bir rol oynuyor.
Bu sayede ekonomiye doğrudan katkı sağlayan, yüksek kalitede, kesintisiz, konforlu ve en üst düzeyde güvenlik hizmet sunan, yenilikçi değerlerle bezenmiş, eşit, dengeli, sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin öncüsü olan Bakanlığımız, herkes için etkin bir karayolu ulaşım imkânı için gece gündüz çalışmaktadır.
Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülkemizin ulaşım ve iletişim altyapısına 1 trilyon 653 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık.
Türkiye’nin dört bir köşesinde hizmet ve eser fırtınası estirdik, estiriyoruz.
Öncülük ettiğimiz bu yatırımlar arasında, %60 ile büyük pay karayollarına aittir.
2003-2022 yılları arasında karayolları için 995 milyar 900 milyon lira tutarında yatırım yaptık. Başkalarının 100 yılda yapamadığı dev projeleri, dünya çapındaki eserleri 20 yıl gibi bir sürede tamamlayarak yalnızca ülkemizin değil, dünyanın da hizmetine sunduk.
Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim, Osmangazi ve 1915 Çanakkale Köprüleri ile İstanbul-İzmir, Ankara-Niğde ve Kuzey Marmara Otoyolları gibi özellikle ileri teknoloji gerektiren büyük ölçekli karayolu eserleri sayesinde gösterdiğimiz başarılarla ülkemizi uluslararası bir koridora çevirdik.
Dünyayı Türkiye’ye bağladık.
Ülkemizi bölünmüş yollar, otoyollar, mega projeler ve akıllı ulaşım sistemleriyle çağın ilerisine taşıdık.

2003 yılı öncesi 6 bin 100 kilometre uzunluğundaki zor ayakta duran bölünmüş yol ağımızı, 29 bin kilometreye çıkardık.
2053’e geldiğimizde ise bölünmüş yollarımız 38 bin kilometreyi aşacak.
Yol vermeyen vadileri viyadüklerle, dağları tünellerle aştık.
Yol güvenliğini sağladık; insanımızın malını, her şeyden önemlisi de canını koruduk.
Ayrıca; 3 bin 665 kilometre bölünmüş yol inşaatımız da devam ediyor.
Ayrıca, 458 km uzunluğunda 127 karayolu tüneli, 80 km uzunluğunda 488 köprü ve viyadük inşa ediyoruz.
Türkiye Yüzyılı’nın işaret fişeği olacak 2023 yılında;
93 kilometresi otoyol olmak üzere 401 km bölünmüş yol, 34 km tünel, 24 km köprü ve 1.378 km bitümlü sıcak karışım kaplama yol yapmayı planlamaktayız.
Bu hedeflerle 2023 yılı sonunda 3.726 km’si otoyol olmak üzere toplam bölünmüş yol ağımızı 29 bin 392 km’ye, köprü ve viyadük uzunluğunu 771 km’ye, tünel uzunluğumuzu ise 720 km’ye ulaştıracağız.
Yahşihan Köprülü Kavşağı ile de bu hedeflere bir adım daha yaklaşıyoruz.
Yozgat-Sivas üzerinden Doğu’ya, Çorum üzerinden Orta Karadeniz’e, Kayseri üzerinden Doğu Akdeniz ve Güneydoğu’ya uzanan yolların kavşak noktasında yer alan Kırıkkale,
Başkentimiz Ankara’nın doğuya açılan kapısıdır.
Ülkemizde sağlanan istikrar ortamı sayesinde özellikle son yıllarda yapılan büyük sanayi yatırımları Kırıkkale’mizi bölgesindeki önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir.
Bu nedenle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Kırıkkale’nin hak ettiği gelişimi yakalaması, Kırıkkaleli hemşehrilerimizin yeni istihdam ve iş kapıları açan bu yatırımlardan sonuna denk faydalanması için Kırıkkale’nin ulaşım ağını güçlendirecek her projenin öneminin farkındayız
Bu nedenle gerek bölgede gerek çevredeki tüm projelerimize hassasiyetle yaklaşıyoruz.
Son 20 senede Kırıkkale’nin ulaşım ve erişim yatırımları için yaklaşık 8 milyar 355 milyon TL harcadık.
2003 yılına kadar sadece 39 km bölünmüş yolu vardı, 235 km’ye çıkardık.
Yapım çalışmalarında sona yaklaştığımız Yahşihan Farklı Seviyeli Kavşağı ile de il, ilçe ve sanayi merkezlerine daha hızlı ve güvenli bir ulaşım tesis edeceğiz.
Kıymetli Arkadaşlar,
Projemiz; Ankara İlinin, doğusunda bulunan 47 şehir ile ulaşımını sağlayan Ankara-Kırıkkale Devlet Yolu’nun 13 ile 16 kilometreleri arasındadır.
İşin kapsamında 1 köprülü kavşak ve 3 kilometre yol yer almaktadır.
Yahşihan Farklı Seviyeli Kavşağı’nı 6 açıklıklı ve 190 metre uzunluğunda inşa ediyoruz.
Sinyalize hemzemin kavşak olarak hizmet veren kavşağın tamamlanmasıyla il, ilçe ve sanayi merkezlerine daha hızlı ve güvenli bir ulaşım sağlanacak.
Transit trafikte yaşanan gecikmeler ortadan kaldırılacaktır.
Şu anda mevcut trafik akışını ihale bünyesinde yaptığımız servis yollarından sağlıyoruz.
Hızla, titizlikle, üstün bir çabayla sürdürdüğümüz çalışmalar sonucunda projemizi 2023 Nisan ayında bitirerek milletimizin hizmetine sunacağız.
Kıymetli Arkadaşlar,
Karayolu ağımıza yaptığımız yatırımlar, mühendisinden işçisine, teknisyeninden yüklenicilerimize kadar bir bütün olarak ortaya koyduğumuz irade, emek ve alın terinin ürünüdür.
Güçlü bir ulaştırma sisteminin ülkemizde inşa edilmesinde önemli görevler üstlenerek toplum refahına hizmet eden herkese teşekkür ediyorum.
Bundan sonraki süreçte de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda daha nice büyük ulaştırma projesini hayata geçirerek halkımıza hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Projemizin açılışında buluşmak üzere.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu