Manşet

“Bu ruhu diri tutacağız ve yaşatacağız”

Kırıkkale Valisi Mehmet Makas, 30 Ağustos Zaferi’nin Türk milletinin tekrar ayağa kaldırmak adına kazanılmış bir zafer olduğunu belirterek, “Onun içindir ki bu ruhu unutmamamız gerekiyor. Bu ruhu diri tutacağız ve yaşatacağız.” dedi.

Kırıkkale Valiliğince 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla resepsiyon düzenlendi.Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Havuzbaşı Restoran’da düzenlenen resepyonda konuşan Vali Makas, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde aziz milletin Türkiye Cumhuriyetini “Hasta Adam” diye görülen bir devletin küllerinden tekrar kurduğunu söyledi.
Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” sözünü hatırlatan Makas, “Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bu millet, ‘Hasta Adam’ diye görülen bir devletin küllerinden Cumhuriyeti kurarak yeni devletimizi bize bahşetmiştir. Kırıkkale’mizde bir Cumhuriyet kentidir. Bu ruhu anlayabilmek adına tarihte bir yolculuk yapmak gerekiyor. Bu millet öyle bir millet ki; dünyaya nizam vermek adına yaratılmış bir millet” dedi.
Makas, kutlu bir milletin ferdi olduklarını belirterek, “Bu millet, tarih sahnesindeki kutlu yürüyüşünde Ergenekon’dan çıkışından, Anadolu kapısına dayanmasına, Malazgirt’e, Malazgirt’ten İstanbul’un fethine, İstanbul’un fethinden Viyana kapısına dayanmasına, Belgrat’a gitmesine ve yine Malazgirt zaferinden İstanbul’un fethine kadar hep insanlığa hizmet etmek  için hareket etmiş, insanlığa adaleti ve hoşgörüyü getirmiş bir millettir. Böyle kutlu bir milletin ferdiyiz. Atalarımızla ne kadar övünsek azdır” diye konuştu. “16 devlet kurmuşuz bilinen, bu 17’nci devletimiz. Bu 17 devlet, devlet-ebed-müddet, cümlesinde ruh bulduğu üzere tek devlettir, aynı ruhtur” ifadesini vurgulayan Vali, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dünya kuruldu kurulalı ak ile karanın, hak ile batılın mücadelesi var. Bu millet, bütün insanlığa sadece insan olması hasebiyle hizmet etmiş aziz bir millettir. Ama yaradılışta malumunuz bir de batıl var. Bu batıl da, hakkın kılıcı olan bu yüce Türk milletini, tarihin her döneminde; indirmek, sindirmek yok etmek ve dünyada kendi sömürü düzenini devam ettirmek istemiştir. Elde ettiğimiz bütün zaferler, bu batıla karşı kazanılmış zaferlerdir. Osmanlının sonunda Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde batıya karşı kazandığımız zafer, bu batıla karşı, tüm insanlığa hizmet edecek, yüce Türk milletinin tekrar ayağa kaldırmak adına kazanılmış bir zaferdir. Onun içindir ki bu ruhu unutmamamız gerekiyor. Bu ruhu diri tutacağız ve yaşatacağız.”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “One minute” ve “Dünya beşten büyüktür” demesinin önemli olduğuna dikkat çeken Makas, “Nasıl ki 7 düvel garbın afakını sarmış ve Anadolu toprağına dayanmışsa, 15 Temmuz’da da yapılan odur. İç güvenlik hareketinde mücadele ettiğimiz  PKK terör örgütü ile yapılmak istenen odur. Kıbrıs’ta karşımıza çıkan zihniyette odur. Bu zihniyete karşı 30 Ağustos 1922’de Atamızın çizdiği hedef doğrultusunda dik durmak zorundayız. Cumhurbaşkanımızın dünyaya ‘One minute’ çekmesi önemlidir, işte bu ruhun dirilişidir. ‘Dünya beşten büyüktür’ diyebilmek bu ruhun dirilişidir. Hangi partiden olursa olsun, siyasi yelpazenin neresinden olursa olsun, sağından da solundan da herkesin bu duruşa olumlu ve milli baktığını bizler görebiliyoruz. Allah her birini, milli bakabileni var etsin” şeklinde konuştu.

Makas, “Tek derdimiz var birbirimizi seveceğiz. Alevi’si ile Sünni’si ile Kürt’ü ile Türk’ü ile birbirimizi sevip kenetlendiğimiz müddetçe dünyaya tekrar nizam vereceğiz. Nasıl ki İstanbul’un fethinde Haçlıların o sömürgeci kan ve gözyaşına dayalı işgalci anlayışına karşı kendi dindaşları olan Bizans’ın yerel halkı şunu diyor; İstanbul’da Latin külahı görmektense Osmanlı sarığını yeğlerim’ diyor. İşte bu millet ayağa kalktığı zaman, sadece soydaş coğrafyamıza Turana değil; hem ümmet coğrafyasına hem de mazlum ve masum olan gayrimüslim coğrafyaya ümit olacak adalet ve hoşgörü yayacak” değerlendirmesini yaptı. Programa, Garnizon ve Mühimmat Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, şehit yakınları, gaziler, kurum müdürleri, siyasi parti ve stk temsilcileri ile diğer davetliler katıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu