GüncelManşet

Kırıkkale Hızlı Trene Kavuştu

Rahatsızlığı nedeniyle 26 Nisan 2023’te planlanan tüm programlarını iptal eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılımıyla Kırıkkale’de gerçekleştirilecek “Toplu Açılış Töreni” Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
Kırıkkale Yüksek Hızlı Tren Garı, Millet Bahçesi, Yahşihan Farklı Seviyeli Kavşağı ve Kırıkkale Belediyesi Bilim Merkezi’nin açılışları için düzenlenen “Toplu Açılış Töreni”ni yapmak üzere Kırıkkale’ye gelmesi planlanan ve rahatsızlığı dolayısıyla programlarını iptal eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay açılışları gerçekleştirmek için Ankara’dan Yüksek Hızlı Tren ile Kırıkkale YHT Garı’nda düzenlenen törene katıldı. Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Mühimmat ve Garnizon Komutanı Tuğg. Mehmet Ali Durmuş, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Arslan, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda Kırıkkaleli vatandaş katılım sağladı.
Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’nın törendeki konuşmasının ardından konuşma yapan Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, bu güzel günün aynı zamanda da çok özel bir gün olduğunun altını çizerek 4 önemli projenin Kırıkkale’de hayata geçirildiğini ifade etti. Vali Tekbıyıkoğlu, “Kıymetli Kırıkkaleliler, bu güzel gün aynı zamanda çok özel bir gün. İlimiz için büyük önem arz eden 4 büyük yatırımın toplu açılışını gerçekleştireceğiz. Bunlardan bir tanesi Ankara-Sivas arasındaki Yüksek Hızlı Trenin Ankara ile Kırıkkale açılışını hep beraber gerçekleştireceğiz. Bir hayal gözlerimizin önünde gerçeğe bürünecek. Belediye Başkanımızın büyük emekleri ve gayretleriyle Kırıkkale’mize büyük bir bilim merkezinin açılışını gerçekleştireceğiz. Gençlerimiz geleceğin büyük Türkiye’sinde ilmen kendilerini yetiştirmiş bir şekilde hazırlayacaklar. Bununla beraber Türkiye’nin en büyük Millet Bahçesini açmış olacağız. Kırıkkale’nin bir özelliği var Ankara’yı memleketimizin kalbi olarak tasavvur edersek, ana atar damarı da Kırıkkale’den geçiyor. Tam 43 ilin güzergahı ilimizden geçiyor. Kırıkkaleli, Karadenizli, Doğu Anadolulu, hatta Güneydoğu Anadolulu hemşerilerimize zahmet çektiren bir kavşak vardı. Yahşihan Yenimahalle kavşağı. Bununda hep beraber açılışını yapacağız. Hepimize hayırlı olsun. Bugün çok özel ama çok özel bir gün. Tarihçiler diyor ki; ‘Türk milleti olmasaydı tarih yazılamazdı’ ben de buna inanlardanım. 2500 yıllık bilinen dünya tarihi içerisinde milletimiz 1500 yıl kadar süper güçlük yapmıştır. İşte bu Anadolu’da milletimizin kurduğu son devletin, devlet başkan yardımcısı Fuat Oktay’ı ilimizde ağırlamanın onur ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

Kırıkkaleli vatandaşların büyük fedakarlıklarıyla Pazarcık ilçesinin ihya edildiğini ifade eden Vali Tekbıyıkoğlu, “Çok kıymetli hemşerilerim, biliyorsunuz yakın zaman önce dünyada eşi benzeri görülmemiş bir felaketi milletimiz yaşadı. 11 tane il ile 14 milyon kişi bundan etkilendi. Aslında savaş halleri acil durumlar, bu tür afetler milletlerin sahneye çıktığı anlardır. Bizim milletimizde tıpkı milli mücadeleki gibi, tıpkı 15 Temmuz gibi, tıpkı Kıbrıs Harbi gibi; kendi malından kendi yiyeceğinden feragat ederek buradaki insanları ihya etmiştir. Şuna inanın dünyada hiçbir millet bunu yapamazdı. Eğer memleketimizin bir bölgesinde bir vatandaşımızın acısını, ne kadar hızlı hissedebiliyorsak aslında o kadar milletiz. Ben 80 gündür o bölgedeyim. 80 günden bu tarafa o acıyı hep beraber yaşadık orada. Pazarcıklı vatandaşlarımızın sizlere çok selamı var. Pazarcık’ı ihya ettiniz. Allah sizden razı olsun. Geleceğin büyük Türkiye’sinde bu şehre emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün emeği geçen devlet yöneticilerine ve temsilcilerimize şükranlarımızı arz ediyorum” dedi.
Çok sayıda Kırıkkaleli vatandaşların katıldığı “Toplu Açılış Töreni”ne katılmak üzere Ankara’dan YHT ile Kırıkkale’de bulunan YHT Garı’na gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından karşılandı. Karşılamanın ardından Kırıkkaleli vatandaşlara seslenmek üzere kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Kırıkkaleli vatandaşları hasretle ve muhabbetle selamladığını belirtti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Sözlerimin başında milleti için gece gündüz çalışan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm ilçeleri, köyleriyle tüm Kırıkkale’ye; hepinize en kalbi selamlarını iletiyorum. Biliyorum, hepiniz Sayın Cumhurbaşkanımızı bekliyorsunuz. Hepinizin gönlünde ayrı bir yeri var. Onun gönlünde de siz değerli Kırıkkaleli kardeşlerimizin ayrı bir yeri var. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Asrın Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın sizlere yürekten selamları var. Sayın Cumhurbaşkanımız bu ülkeyi, bu milleti o kadar çok seviyorki, gece uyku bilmez, gündüz yorulmak bilmez. Çünkü aşk ile çalışıyor, şevk ile çalışıyor, sevda ile çalışıyor. Sadece bugün biraz istirahat etmesi gerekti.  Yarın daha hızlı, daha dinamik, daha coşkulu çalışabilmek için, bıkmadan usanmadan, yorulmadan çalışabilmek için sadece küçük bir ara vermesi gerekti. Kırıkkale’den öyle bir ses verelim ki, Cumhurbaşkanımıza moral olsun. Kalpten kalbe giden gizli bir yol var… Rabbim kalplerimizi birbirimize daha da ısındırsın… Muhabbetimizi, dayanışmamamızı daim eylesin diyorum.

Sadece Kırıkkale’ye değil; Ankara’dan Sivas’a kadar tüm bölge illerimize çağ atlatacak muhteşem bir projenin açılışını yapmak üzere buradayız. Bugün, ülkemizin en önemli yatırımlarından birini daha devreye almanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesinin şehrimize, ülkemize ve 85 milyonun her bir ferdine hayırlı olmasını diliyorum. Bugün hem Kırıkkale’ye çok büyük değer katacak, hem de Türkiye’yi bu alanda farklı bir lige taşıyacak bir ulaşım projesini hizmete açıyoruz. Her aşaması titizlikle yürütülmüş zorlu bir sürecin meyvesi olan Hızlı Tren Hattımız, inşallah ülkemizin iftihar vesilelerinden de biri olacaktır. Türkiye’yi hızlı trenin konforuyla 2009 yılında ilk defa tanıştırmıştık. Ankara-Eskişehir hattı ile ülkemiz, dünyanın 8’inci, Avrupa’nın da 6’ncı yüksek hızlı demiryolu işletmecisi olmuştu. 2011 yılında Ankara-Konya, 2014 yılında Eskişehir-İstanbul, Konya-İstanbul, 2022 yılı başında da Konya-Karaman hızlı tren hatlarını hizmete açarak bu atılımlarımızı devam ettirdik.
Şimdiye kadar, yüksek hızlı trenin rahatlığını tecrübe eden yolcu sayımız 73 milyona ulaştı.
Bugün, bu hizmet zincirine, 405 kilometre uzunluğunda, yeni bir altın halka ekliyoruz.
Ankara-Sivas hattının da ilave edilmesiyle, Ankara merkezli yüksek hızlı demiryolu ağımızın en kritik aşamalarından birini daha tamamlıyoruz. Ankara-Sivas hattımız, Edirne’den Kars’a uzanan Doğu-Batı hızlı demiryolu koridorunun da önemli bir parçası olacaktır. Bu hattın devreye girmesiyle toplam demiryolu uzunluğunu 13 bin 896 kilometreye, hızlı tren hat uzunluğu ise 2 bin 228 kilometreye çıkarıyoruz. Hâlihazırda toplam 3 bin 593 kilometre uzunluğunda hızlı tren hattında yapım çalışmaları devam ediyor. İnşallah Türkiye’yi diğer alanlarda olduğu gibi, hızlı tren ve yüksek hızlı trende de dünyanın lider ülkelerinden biri haline getireceğiz”

Hızlı tren hattını emeği geçen bütün kurumlara teşekkürde bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kırıkkale’de yapılan önemli yatırımlar hakkında da vatandaşları bilgilendirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas Hızlı Tren Hattımızın şehirlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu muhteşem eserin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, firmalarımızı tebrik ediyorum.  Biz ülkemizin her şehri gibi Kırıkkale’ye sevgimizi ve muhabbetimizi de, öyle içi boş vaatlerle değil, Cumhurbaşkanımız liderliğinde kazandırdığımız eserlerle ortaya koyuyoruz. Bunun en büyük ispatı da, Kırıkkale’ye son 21 yılda yaptığımız 29 milyar liralık kamu yatırımıdır. Eğitimde, gençlik ve sporda, sosyal yardımlarda çok önemli hizmetlere imza attık. Sağlıkta, 300 yataklı Yüksek İhtisas Hastanesiyle birlikte 16 tesis yaptık.  Çevre ve şehircilikte; TOKİ vasıtasıyla 4 bin 45 konutu tamamladık, 1.400 konutun yapımına devam ediyoruz. Kırıkkale’deki 3 millet bahçesi projemizden 2’sini tamamladık, birinin yapımı sürüyor.  Ulaştırmada, 39 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol mesafesini 235 kilometreye çıkardık. Bugün açılışını yaptığımız hızlı tren hattı yanında, Kırıkkale-Çorum-Amasya-Samsun Hızlı Tren hattının ilk etabının projesini tamamladık, inşasını 2023 Yılı yatırım programına aldık. Tarım ve ormanda, 5 baraj, 5 sulama tesisi, 28 dere ıslahı, 2 hidroelektrik barajı inşa ettik.  Kırıkkaleli çiftçilerimize toplam 1,3 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Sanayi ve teknolojide; şehrimize Silah Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile bir teknokent ve bir araştırma-geliştirme merkezi kurduk. Enerjide; Kırıkkale’ye, Bahşılı’ya, Balışeyh’e, Yahşihan’a, Çelebi’ye, Çerikli’ye, Delice’ye ve Keskin’e doğal gaz arzı sağladık.  Karakeçili ve Sulakyurt’a da yakında doğalgaz arzı sağlamayı planlıyoruz. Elbette Kırıkkale’mize tüm bunları yaparken, diğer 80 vilayetimizi de ihmal etmedik. Şimdi bir nefeste ülkemize kazandırdıklarımıza bir bakalım.
Kırıkkale, ülkemizin en önemli ulaşım kavşaklarından biridir.  İster duble yol, ister otoyol, isterse demiryolu olsun, ulaşım projelerinin çok geniş bir alanda etkisi bulunuyor. Öncelikle şehirlerimiz arasındaki seyahat süresi kısalıyor. Ulaşım, her açıdan daha konforlu ve güvenli hale geliyor. Tatil ve bayram günlerinde yollarımız kan gölüne dönmüyor. Emisyonu ve egzoz gazını azaltarak, hava kirliliğinin önüne geçiyor. Akaryakıttan tasarruf ettirerek, vatandaşın bütçesini koruyor. Vakitten kazandırarak, insanımızın ailesine, işine, arkadaşlarına daha çok zaman ayırmasını sağlıyor. İller ve bölgeler arasında insan ve ürün hareketliliğini hızlandırıyor. Turizm sektörünün gelişmesinde çok önemli rol oynuyor. Şehrin cazibesini artırarak, daha fazla yatırım çekmesine katkı yapıyor. Bunların haricinde ulaşım projelerimiz; şehrimize, ülkemize ve milletimize yeri doldurulamaz faydalar sağlıyor.

Bu eserleri aynı zamanda ülkemizin, özellikle de gençlerimizin geleceğine yapılmış, çok değerli birer yatırım olarak görüyoruz. Bu durum sadece yol, köprü, havalimanı, hızlı tren hatları için değil; ülkemizin ilk elektrikli otomobili TOGG için de geçerlidir. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesine de bu açıdan yaklaşıyoruz. Kırıkkale’mizin, ülke genelindeki hızlı tren güzergâhında yer alan 11 ilimize bağlanmasıyla artık şehrimizde yeni bir dönemin başladığına inanıyoruz. Kırıkkale, önümüzdeki yıllarda ulaşımla birlikte turizmden yatırıma, tarımdan istihdama birçok alanda hızlı tren hattının faydalarını görecektir. Biz diğer 80 vilayetimizle birlikte Kırıkkale’mize de Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde en güzel şekilde hizmet etmenin derdindeyiz. Biz insanlarımızı etnik ve mezhep farklılıkları üzerinden bölmenin değil;  85 milyon vatandaşıyla tüm Türkiye’yi kucaklaştırmanın peşindeyiz. Sizler şahitsiniz, bugüne kadar asla hemşericilik yapmadık, bölgecilik, mezhepçilik yapmadık. Etnik kökeni, meşrebi, mezhebi, inancı ne olursa olsun kimseyi hor-hakir görmedik. Şu Alevi’ymiş, şu Sünni’ymiş; bunlar Türk’müş; berikiler Kürt’müş, Muhacirmiş, Arap’mış, Çerkeş’miş demedik. Hep ‘Yaratılanı Severiz Yaratandan Ötürü’ dedik.

İnşallah bundan sonra da yolumuza bu şekilde devam edeceğiz” dedi.
Coşkulu kalabalığın olduğu Kırıkkale Yüksek Hızlı Tren Garı’nda düzenlenen tören de konuşmasını tamamlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay daha sonra protokol üyeleri ile birlikte yapımı tamamlanan 4 önemli projenin açılış kurdelelerini birlikte kestiler. Protokol üyeleri ile birlikte yapılan garı gezen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu tarafından, Kırıkkaleli Halka Ozanı Hacı Taşan’ın eserlerinin yer aldığı pikap ve plak taktim edildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu