Ekonomi

Kırıkkale ‘de Sezonun İlk Buğday Hasadı Başladı.

KIRIKKALE’DE SEZONUNUN İLK BUĞDAY HASADI BAŞLADI

Rekolte açıklaması
Türkiye’nin önemli hububat üretim merkezlerinden Kırıkkale’de hasat dönemi başlayan arpada 290 bin ton, buğdayda 350 bin ton rekolte bekleniyor.

HASAT İNCELEMESİ
Türkiye’nin önemli hububat üretim merkezlerinden Kırıkkale’de hasat dönemi başlayan arpada 290 bin ton, buğdayda 350 bin ton rekolte bekleniyor. Delice ilçesinde hasada başlayan çiftçileri ziyaret eden Tarım ve Orman İl Müdürü Sırrı Yılmaz, il genelinde yaklaşık 1 milyon 100 bin dekar alanda buğday, 850 bin dekar alanda da arpa ekildiğini söyledi. Yılmaz, nisan ayındaki yağışların beklenenin bir miktar altında olması nedeniyle verimin yılbaşında bekledikleri ortalamanın biraz altında olduğunu ifade ederek, verimin uzun yıllar ortalamasını yakalayabilecek düzeyde olduğunu belirtti.

BİLGİ VERİLDİ
“Bu yıl bizim için sap, saman ve her dane son derece önemli. Bunları ihmal etme gibi bir lüksümüz olmayacak. 40 arkadaşımız sahada bu tür kayıpların önüne geçmek için kontrollerini yapacak. Üreticilerimiz de son dönemlerde bu konuda bilinçli.” diyen Yılmaz, biçerdöverlerde de aynı hassasiyetin gösterildiğini aktardı. Sezonun bereketli geçmesini temenni eden Yılmaz, rekolte beklentilerine de değindi. Yılmaz, “Bu yıl yaklaşık 290 bin ton arpa, 350 bin ton buğday bekliyoruz. Üreticilerimiz bir yıl boyunca emek verdiler. Bu emeklerinin karşılığını inşallah alırlar. Özellikle dünyada yaşanan son gelişmelerle gıda arzı ve güvenliğinin stratejik bir konu olduğu ortaya çıktı. Bu konuda üreticilerimizin emeği ve alın terinin karşılığı çok önemli.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu