Yaşam

Bağımlılıkla mücadeledeki uygulama Türkiye’de bir ilk

Vali Tekbıyıkoğlu, çalışmalarla ilgili basın mensuplarına bilgilendirmelerde bulundu.
Tekbıyıkoğlu, projede yapmış oldukları revize çalışmalarıyla yatılı şekliyle bağımlıların madde ile alışverişini tamamen ortadan kaldırmanın yanı sıra rehabilite edilen kişilerin kişisel gelişimlerine de destek sağlayacak mesleki kurslar ile diğer etkinliklerin yapıldığını söyledi.
Sosyal gelişmeyi destekleme programı kapsamında hayata geçirilen 30 yatak kapasiteli örnek çalışmanın ilk olarak 2019 yılında Kırıkkale Valiliğince hizmete girdiğini hatırlatan Tekbıyıkoğlu, “Burada gündüzlü hizmet veriliyordu. Fakat Türkiye’de ilk defa bu hizmeti yatılı haline çevirdik. Bağımlılıkla mücadele kapsamında ilimizde örnek bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Burası sosyal uyum merkezi olarak Türkiye’de bir ilk.” dedi.
Bağımlılıkla mücadele çalışmasının iki aşamada devam ettiğini belirten Tekbıyıkoğlu, şunları söyledi.
Önleyici hizmetler kapsamında daha henüz bağımlı olmamış veya bir kez bulaşmış ya da bulaşma ihtimali olan ve yine tüm gençliğimizi hedef kitle alarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Hedef kitlemizde bize yardımcı gruplar arasında milli eğitim teşkilatımız var. Bununla beraber gençlik merkezlerimizde çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Ve beraberinde mobil ekipler oluşturuyoruz. Bu mobil ekiplerle beraber ev ziyaretleri, mahalle konağı ziyaretleri, aile danışman ve destekleri ziyaretleri gerçekleştirip bu konudaki farkındalığı artırmayı düşünüyoruz. Bu konudaki paydaşlarımız Yeşilay, Umuda Yolculuk Derneği, din görevlilerimiz var. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın uzmanları bu konunun içinde.Yine narkotikle iştigal eden kolluk görevlilerimiz de yine bu çalışmanın içerisine dahil ettik ve bunu mobil ekiplerle bağımlılıkla ilgili farkındalığı oluşturmaya hep beraber gayret edeceğiz.”

Sürece aileleri de dahil ettiklerine dikkat çeken Tekbıyıkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz bu süreci aileleriyle beraber yöneteceğimiz bir süreç olarak değerlendiriyoruz. Bununla beraber ailelerin bağımlıya veya danışana danıştıkları için nasıl davranmaları gerektiğini, bu süreci nasıl başarıya götürebileceğine ilişkin yöntemler de kendilerine anlatılacak. Bu eğitimler ailelere de verilecek. Biz, AMATEM sonrasındaki, AMATEM tedavisini gören bağımlıları için bir sosyal uyum programı teşkil etmeye çalıştık. Huzur Köyde yatılı olmakla beraber madde ile alışverişini tamamen ortadan kaldırmakla beraber kendi kişisel gelişimlerini de sağlayacak mesleki kurslar da bu genç arkadaşlarımıza verilecek. Bunların içerisinde tespih yapımından seracılığa, çiniciliğe, resime, spora ve diğer atölyelere kadar birçok enstrüman geliştirdik. Yaklaşık 6 ay boyunca misafir etmeyi planlıyoruz. Ama misafirlerimizin AMATEM’deki arınma sürecini geçmemiş misafirleri kabul etmiyoruz. Çünkü arındığına ve sosyal uyum programına hazır olduğunun kanaatini kendimizde oluşturmak istiyoruz. Bu, ülkemiz için çok büyük bir problem. Ülkemizde çok ciddi bir boşluğu dolduracağını düşünüyoruz ve bununla beraber bir örnek çalışmanın sonuçları da hepimiz için hayırlı olursa, memleketimiz için hayırlı olursa örnek bir model olabileceğini, memleketin diğer illerinde hatta ilçelerinde de bu mekanizmanın kurulabileceğini hep beraber umut ediyoruz. Türkiye’de bir ilki başarmanın hem zorluğunu, başarabilirsek de hep beraber gururunu yaşayacağız.”Ülkemizde çok ciddi bir boşluğu dolduracağını düşünüyoruz ve bununla beraber bir örnek çalışmanın sonuçları da hepimiz için hayırlı olursa, memleketimiz için hayırlı olursa örnek bir model olabileceğini, memleketin diğer illerinde hatta ilçelerinde de bu mekanizmanın kurulabileceğini hep beraber umut ediyoruz. Türkiye’de bir ilki başarmanın hem zorluğunu, başarabilirsek de hep beraber gururunu yaşayacağız.”Ülkemizde çok ciddi bir boşluğu dolduracağını düşünüyoruz ve bununla beraber bir örnek çalışmanın sonuçları da hepimiz için hayırlı olursa, memleketimiz için hayırlı olursa örnek bir model olabileceğini, memleketin diğer illerinde hatta ilçelerinde de bu mekanizmanın kurulabileceğini hep beraber umut ediyoruz. Türkiye’de bir ilki başarmanın hem zorluğunu, başarabilirsek de hep beraber gururunu yaşayacağız.”
Çok kapsamlı bir proje yürüttüklerini belirten Tekbıyıkoğlu, projenin Kırıkkale’nin yanı sıra Ankara, Konya, Diyarbakır, Erzurum gibi illerin de örnek alarak üzerinde çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu