EğitimManşet

6 Ekim Dünya Serebral Palsi Farkındalık Günü

Adnan Şener Özel Eğitim uygulama okulunda serebral palsi farkındalık günü etkinliği düzenlendi..

Serebral Palsi, diğer adıyla Beyin Felci; kas aktivitesi ve vücut duruşu ile ilgili bir grup problemi tanımlayan rahatsızlıktır.

Çoğunlukla çocuk doğmadan önce beyin gelişiminde ortaya çıkan bir anormallik veya bozulmadan dolayı meydana gelen hasardan kaynaklanır. Birçok vakada bu hasarın tam nedeni bilinmemektedir. Kas iskelet sistemi hastalığı olan Serebral Palsi, dünya genelinde yaklaşık 17 milyon bireyde görüldüğü bilinmekte, Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 6 binden fazla bebeğe Serebral Palsi tanısı konulmaktadır.

Serebral Palsi belirtileri hafif veya şiddetli olabilir. Ayrıca kişiden kişiye değişiklik gösterir. Serebral Palsi’li bazı insanlar yürümek ve oturmakta zorluk çekerken, diğerleri nesneleri kavrama ile ilgili sorunlar yaşayabilir. Kaslarda güçsüzlük, sertlik; yavaşlık, titreme ve denge bozukluğu gibi pek çok sorun gözlenebilir. Belirtiler zamanla daha şiddetli hale gelebilir veya hafifleyebilir. Ayrıca, beynin etkilenen kısmına bağlı olarak farklı belirtiler de ortaya çıkabilir.

Dünyada 6 Ekim tarihi farkındalık oluşturmak amacıyla “Serebral Palsi Farkındalık Günü” olarak belirlenmiştir. Her yıl 6 Ekim Günü’nde Serebral Palsi’li çocuklara dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler yapılmakta ve yeşil renk ile özdeşleştirilmektedir.

Bu kapsamda Adnan Şener Özel Eğitim uygulama okulunda serebral palsi farkındalık günü etkinliği düzenlendi. Bu yılki etkinliğe Kırıkkale İl sağlık müdürlüğü Halk sağlığı başkan yardımcısı Halil Bakır
Kırıkkale Merkez toplum sağlığı merkezi başkanı Dr Dursun Göğer
Kırıkkale Sağlıklı hayat merkezi sorumlu hekimi Uzm Dr Dilek Ener

Sağlıklı hayat merkezinden Doktor Aydanur Yılmaz Ebe Kibar Tuncel Hemşire Türkan Akcı Ebe Derya Ayaş
Sağlık memuru Mehmet Selci katıldılar ve öğrencilere hediyeler verdiler.

Okul müdürü Ünal Dündar okulda otizmli ve ortapedik engelli 90 tane öğrencileri olduğunu belirterek okul içindeki otizmli çocuklara yönelik Duyu bütünleme cimnastik Dil ve konuşma terapi top havuzu oyun terapi odası uygulama odaları spor odası müzik resim atölyelerini gezerek özel çocukların eğitimi hakkında bilgiler verdi

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu