Manşet

Ahilik geleneği renkli görüntülerle kutlandı

İyi ahlak ve meslek bilgisinin kuşaktan kuşağa aktarılmasının simgesi, esnaf arasında dayanışmayı ön plana çıkaran 36. Ahilik Haftası Kırıkkale’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Düzenlenen etkinlikler Kırıkkale Belediyesi mehteran takımının kortej yürüyüşü ile başladı. Kentin cadde ve sokaklarında renkli görüntüler oluşturan etkinliğe, Kırıkkaleli 7’den 70’e çok sayıda vatandaş yoğun ilgi gösterdi.
Ekinlikler kapsamında İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen programda konuşan Vali Mehmet Makas,  Ahiliğin hem milli değerlerimizdeki ticaret ahlakını öğrettiğini hem de toplumun temelini oluşturduğunu söyledi.
Ahilik Teşkilatı’nın dürüstlük abidesi olduğuna değinen Makas, “Ahilik, hem dinimizin emrettiği güzel ahlakı tamamlamak için gönderildiği efendimizin işaret ettiği kuralları topyekûn bir araya getiriyor, hem de milli değerlerimizdeki ticaret ahlakını öğreterek toplumun temelini oluşturuyor. Her kim Ahilik kültürü üzerine çırak yetiştiriyor ise esnaflarımızdan her birinden Rabbim ebeden razı olsun. Allah bu müesseseleri devam ettirsin. Kendisi siftah yapıp da ‘ben bugün siftah ettim’ diye ikinci müşteriyi diğer esnafa gönderebilen esnafları Allah daim etsin, varlığını kaim etsin inşallah. Tüm temennimiz bu.” dedi.
Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner ile diğer protokol üyelerince günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmalar yapılarak konferans verildi.
Öte yandan Kırıkkale esnafından Bekir Balcı ilin Ahisi, Ali Kızılırmak ilin kalfası ve Melike Aygün de ilin çırağı seçildi.
Düzenlenen program, tiyato gösterisi, şed bağlanma, plaket ve hediyelerin verilmesinin ardından son buldu.
Ahilik Haftası dolayısıyla hafta boyunca etkinlikler devam edeceği kaydedildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu