GüncelManşet

“Gençlerimiz teknolojiyi kullanarak proje üretsin istiyoruz”

Kırıkkale Üniversitesi ile Millî Eğitim Müdürlüğü arasında gençlere motivasyon sağlamak amacıyla TÜBİTAK ve TEKNOFEST projelerine yönelik istişare toplantısı düzenlendi.
Rektörlükte düzenlenen toplantıya Rektör Ersan Aslan ve İl Millî Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu’nun yanı sıra üniversitenin çeşitli fakültelerinde görev yapan akademisyenler ile kentteki ortaöğretim okullarında görev yapan okul müdürleri katıldı.

Toplantıda konuşan Rektör Aslan, “Üniversite olarak millî eğitim müdürlüğü ile ortak çalışmalar yürütmek istiyoruz. Bunlar bilimsel projeler ile sınırlı değil. Birçok alanda birlikte faaliyetler yaparak öğrencilerimizi, gençlerimizi yeni hedeflere ulaştırmak istiyoruz. Bundan böyle bünyemizde bulunan Teknopark ile okullarımızın da destekleriyle güzel çalışmalara imza atacağız.” dedi.
Kırıkkale Üniversitesinin en çok proje başvuru sıralamasında olduğunu hatırlatan Aslan, şunları söyledi:
“Ülkemizin yüksek teknolojiye dayalı kalkınma projesi kapsamında, TÜBİTAK öğrenci projeleri ve TEKNOFEST gibi festivaller ile gençlere teknolojiyi sevdirmek, teknolojiye dokundurmak ve teknoloji geliştiren bir nesil oluşturmak büyük önem arz etmektedir. Kırıkkale Üniversitesi olarak, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı, 2022 yılı ikinci dönem çağrısı sonuçlarına göre üniversitemizin 59 proje başvurusu destek almaya hak kazandı. 149 üniversitenin toplamda 8 bin 649 proje başvurusu yaptığı destekleme programında üniversitemiz, 112 proje başvuru sayısı ile en çok başvuru yapan üniversiteler sıralamasında 19’uncu sırada yer alarak önemli bir gelişme sağladı. TEKNOFEST 2023 Teknoloji Festivali’nde 232 binden fazla takım ve 1 milyondan fazla yarışmacı arasından “İnsanlık Yararına Teknoloji” ile “Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları” kategorilerinde iki takımımız finalde yarıştı. Benzer başarıları gerek TÜBİTAK öğrenci projeleri ve gerekse TEKNOFEST yarışmalarında ilimiz genelinde yeni başarılar gerçekleştirmek bizler hazırız.”

Millî Eğitim Müdürü Telefoncu da, “Millî Eğitim Müdürlüğü olarak okullarımızda proje kültürü oluşturmaya çalışıyoruz. Öğretmenlerimize ve öğrencilerimize AR-GE birimimizde görevli ekibimizle birlikte uluslararası düzeye katkı sağlayacak projeler için gerek yüz yüze gerekse çevrim içi eğitimler veriyoruz. Bu eğitimler ile öğretmenlerimiz Erasmus, TÜBİTAK, TEKNOFEST ve kalkınma ajanslarına yeni yeni projeler üretiyorlar. Arzumuz, üniversitemizle birlikte güzel çalışmalara imza atabilmek. Gençlerimizin üniversitemizin de desteği ile teknolojiyi kullanarak daha ulusal düzeyde projeler geliştirmek ve düşünen düşündükçe de üreten ve yeniklere imza atan bir gençliği oluşturmak istiyoruz. ”dedi.
Konuşmaların ardından üniversitenin çeşitli birimlerinde görevli akademisyenler ile Millî Eğitim Müdürlüğü AR-GE birim koordinatörü Mustafa Can Hiçyılmaz tarafından kentteki okulların ve kurumların hazırlamış olduğu TÜBİTAK, TEKNOFEST ve Erasmus projeleri hakkında çeşitli sunumlar yapıldı.
Düzenlenen istişare toplantısı, görüşme yapılan konulara yönelik soru, görüş ve önerilerin ardından son buldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu