Ajans Kale

Afrika’dan Gelen Kadın Kursiyerler Meslek Öğreniyor.

Afrika ülkelerinden Çad’dan gelen 12 kadın kursiyer Kırıkkale’de halk eğitimi merkezi bünyesinde açılan meslek edindirme kurslarında hem Türkçe’yi hem de çeşitli meslekleri öğreniyorlar.
Kırıkkale Valiliği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Merhamet İslami Eğitim ve Yardımlaşma Derneği iş birliği ile hazırlanan proje kapsamında ülkemize gelen Çadlı 12 kursiyer eğitimlere başladı. Kentte 60 gün kalacak olan yabancı kursiyerler, halk eğitimi merkezi bünyesinde Türkçe dil eğitiminin yanı sıra kuaförlük, aşçılık ve pastacılık gibi meslekleri de öğreniyor.

Türkiye’de ilk kez meslek eğitimine başlayan yabancı kursiyerler, eğitimlerinin ilk günlerinde olmalarına rağmen birçok mesleki uygulama ile çoğu Türkçe kelimeleri de öğrenmiş durumda.
Konu ile ilgili Anadolu Medya muhabirine açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı Mustafa Sadıç, amaçlarının Türk toplumunun insanlığa bakış açısını kursiyerlere öğretmek ve Türkiye’deki birikimi bu insanlar aracılığı ile ülkelerine göndermek olduğunu söyledi.
Afrikalı kursiyerlerin kentte 60 gün süreyle kalacaklarını ve bu sürede çeşitli meslek dallarını öğreneceklerini belirten Sadıç, “Kırıkkale Merhamet İslami Eğitim Yardım Derneği, TİKA işbirliği ile Kırıkkale Valiliğinin himayelerinde Afrika Çad’dan 12 tane genç kızımızı getirerek Türkiye’de kuaförlük kursu kapsamında bir proje oluşturduk. Bu proje, geçen sene Çad’a gittiğimizde oradaki bir dernekten bize böyle bir talep geldi. Ve biz bu talepleri proje haline getirerek Kırıkkale Valiliği ve TİKA’ya sunduk. Sayın Valimiz Bülent Tekbıyıkoğlu’nun himayeleri çerçevesinde bu proje olumlu karşılandı ve TİKA tarafından onaylanarak kursiyerleri  Türkiye’ye getirdik. 60 günlük bir eğitim için getirdik. Bu proje tek ayaklı proje idi. Ama Kırıkkale Millî Eğitim Müdürlüğü ve Kırıkkale Halk Eğitimi Müdürlüğü tarafından bu projenin genişletilmesini bize teklif ettiler. Biz de değerlendirdik. Bu projeyi 4 ayaklı bir proje haline getirdik.” dedi.

Kursiyer eğitimlerinin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü anlatan Sadıç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Projede yer alan kuaförlük kursu, aşçılık kursu, pastacılık kursu ve Türkçe dil eğitimi başladı ve devam ediyor. Buradaki amaç ve gayemiz, Türk toplumunun insanlığa bakış açısını öğretmek ve Türkiye’deki birikimi bu insanlara öğretip ülkelerine göndermek. Bu insanlar 60 gün sonra ellerinde 4 altın bilezikle, sanat bileziği ile daha doğrusu balık tutma oltasıyla ülkelerine dönecekler. Ülkelerine döndükleri zaman TİKA tarafından bu insanlara bir kuaförlük dükkanı açılacak. Ve bu kuaförlük dükkanında bu çocuklar orada hizmet verecekler, para kazanacaklar ve kimseye muhtaç olmadan ayaklarının üzerinde durma başarısı elde edecekler.”

Sadıç, şuana kadar yapılan uygulamalarda yabancı kursiyerlerin çok istekli olduklarını ve kursta başarı elde edebilmek için ciddi bir gayret içerisinde olduklarını sözlerine ekledi.
Kursiyerlerden Meymune Kasım ise, “Çadlıyım, Türkiye’ye eğitim almaya geldim ve Türkiye’yi sevdim. Kuaförlük ve aşçılık eğitimi öğrenmeye geldim. Burada alışmaya çalışıyorum.” ifadelerini kullandı.

Exit mobile version